ULTRAZVUK MOZGA

Ultrazvučni pregled mozga je slikovni pregled moždanih struktura.

Pretraga je bezbolna, neivazivna, neškodljiva i kao takva metoda izbora pregleda mozga u neonatologiji i razvojnoj neurologiji.
Omogućava prikaz normalnih struktura mozga, anomalija razvoja mozga, upalnih procesa mozga, tumora mozga, raznih vrsta krvarenja u mozgu i hipoksično-ishemične promjene mozga. Pregled omogućavaju tzv. ultrazvučni prozori (velika i mala fontanela) kroz koje prolaze ultrazvučni valovi i odbijaju se od različitih moždanih struktura. Za pretragu dječjeg mozga primjenjuju se utrazvučne frekvencije od 5Mhz do 7,5 MHz. Viša frekvencija omogućava bolje razlučivanje detalja. Ultrazvučnu
pretragu mozga potrebno je ponavljati jer različita patološka stanja i neke fiziološke promjene mogu pri početnom pregledu dati sličan nalaz. Za točnu interpretaciju pretrage, osim dobre tehnike, posebno su važne učestalost i vremenski slijed pregleda, te iskustvo i znanje dijagnostičara.
Pregled se izvodi tako da se djetetu koje leži na leđima nad otvor fontanele stavi kontaktno sredstvo (gel) i prisloni sonda ultrazvučnog aparata koja se pomiče u željenim smjerovima za dobivanje različitih standardiziranih ultrasonografskih presjeka mozga. Zatvaranjem akustičkih prozora (velike fontanele) pouzdanost metode se smanjuje do nemogućnosti izvođenja pretrage.

Najčešće indikacije za ultrazvučnu pretragu mozga u novorođenčadi dojenčadi su:
 Nedonošenost (posebno gestacijska dob niža od 35 tjedana)
 Neurorazvojna odstupanja novorođenčeta i dojenčeta
 Neurorizični čimbenici u perinatalnom razdoblju (asfiksija, intrauterini zastoj rasta, respiracijski distresni sindrom, apneja, perinatalna infekcija, novorođenče majke dijabetičarke i majke s gestacijskim dijabetesom, hemoragijska dijateza, traumatski porođaj i dr. )
 Opseg glave neprimjeren dobi (makrocefalija ili mikrocefalija)
 Nepravilnosti lica i druge nepravilnosti
 Novorođenče s rascjepom neuralne cijevi (meningomijelokela)
 Infekcije središnjeg živčanog sustava
 Ozljede glave
 Simptomi i znakovi povišenog intrakranijalnog tlaka u dojenačkoj dobi

Tijekom godina ultrazvučni su aparati razvojem tehnologije jako napredovali, sve bolje ultrazvučne sonde i računalna analiza omogućuju sve bolju rezoluciju prikaza građe mladog mozga, time olakšavaju što ranije postavljanje dijagnoze, a time pravovremeno uključivanje dojenčadi u terapijske postupke da bi se iskoristila neuroplastičnost mozga i tako povećali šansu za optimalni razvoj.

Screenshot 2023-06-28 at 20.45.15